Historie Muzea vltavínů

Historie Muzea vltavínů sahá do 80. let minulého století, kdy zakladatelé ještě coby studenti geologie byli vášnivými sběrateli minerálů a vltavínů. Ve zralém věku pak v roce 2006 založili Občanské sdružení Muzeum vltavínů, jehož cílem bylo vybudování muzea, které by návštěvníkům Jižních Čech zajímavou formou představilo vltavíny jako světově unikátní přírodní fenomén a zároveň bylo i poctou a kvalitní prezentací tohoto českého kamene.

Po nějaké době hledání se naskytla možnost využít ke zřízení Muzea vltavínů objekt v Českém Krumlově, a pak už začaly přípravné práce spočívající zejména ve zpracování projektu. Dům v Panské ulici je návštěvníkům Krumlova snadno přístupný a zasazení expozice do jeho tajuplných gotických a renesančních prostor je velmi působivé.

Po 6 letech administrativních prací i neúspěšných pokusů se podařilo získat finance potřebné k renovaci prostor, kde řadu let fungovala restaurace a rockový klub, a k pořízení technologií a vybavení expozice. S radostí a nadšením se zakladatelé pustili do samotné realizace projektu muzea. Nejdůležitější byl samozřejmě výběr vltavínů a uspořádání expozice, tak aby byla nejen zajímavá, ale i vltavíny ukázala v plné kráse. Tomu napomohl unikátní způsob instalace a nasvícení. Vltavíny a ostatní exponáty zapůjčili členové sdružení, přátelé a další sběratelé, kteří tak výrazně pomohli k vysoké úrovni muzea.

Díky mnoha lidem se podařilo Muzeum vltavínů v červnu 2013 konečně otevřít.

Již od roku 2012 funguje v horních patrech budovy muzea Residence Muzeum vltavínů, kde se můžete ubytovat, abyste nemuseli chvátat domů a mohli si vychutnat návštěvu Českého Krumlova plnými doušky.

Pokud si chcete o historii muzea přečíst o trochu víc, tak v naší nové knize Fenomén vltavín jsme ji věnovali jednu celou stránku.