Sorry, this entry is only available in Czech and German. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.
Historie Muzea vltavínů sahá do 80. let minulého století, kdy zakladatelé ještě coby studenti geologie byli vášnivými sběrateli minerálů a vltavínů. Ve zralém věku pak v roce 2006 založili Občanské sdružení Muzeum vltavínů, jehož cílem bylo vybudování muzea, které by návštěvníkům Jižních Čech zajímavou formou představilo vltavíny jako světově unikátní přírodní fenomén a zároveň bylo i poctou a kvalitní prezentací tohoto českého kamene.
Po nějaké době hledání se naskytla možnost využít ke zřízení Muzea vltavínů objekt v Českém Krumlově, a pak už začaly přípravné práce spočívající zejména ve zpracování projektu. Dům v Panské ulici je návštěvníkům Krumlova snadno přístupný a zasazení expozice do jeho tajuplných gotických a renesančních prostor je velmi působivé.
Po 6 letech administrativních prací i neúspěšných pokusů se podařilo získat finance potřebné k renovaci prostor, kde řadu let fungovala restaurace a rockový klub, a k pořízení technologií a vybavení expozice. S radostí a nadšením se zakladatelé pustili do samotné realizace projektu muzea. Nejdůležitější byl samozřejmě výběr vltavínů a uspořádání expozice, tak aby byla nejen zajímavá, ale i vltavíny ukázala v plné kráse. Tomu napomohl unikátní způsob instalace a nasvícení. Vltavíny a ostatní exponáty zapůjčili členové sdružení, přátelé a další sběratelé, kteří tak výrazně pomohli k vysoké úrovni muzea.
Díky mnoha lidem se podařilo Muzeum vltavínů v červnu 2013 konečně otevřít.
Již od roku 2012 funguje v horních patrech budovy muzea Residence Muzeum vltavínů, kde se můžete ubytovat, abyste nemuseli chvátat domů a mohli si vychutnat návštěvu Českého Krumlova plnými doušky.
Pokud si chcete o historii muzea přečíst o trochu víc, tak v naší nové knize Fenomén vltavín jsme ji věnovali jednu celou stránku.