Falešné vltavíny

V posledních letech se (nejen) na internetu objevuje stále více nabídek falešných vltavínů. Není to nic nového, už v 19. století se místo broušených vltavínů dávalo do šperků zelené sklo…
Ale dnes se padělají i vltavíny přírodní. Naleziště jsou přebraná, legislativa a tresty pro kopáče tvrdší, legální zdroje nestačí poptávku pokrýt. Celosvětový zájem a omezené množství vltavínů na trhu samozřejmě zvedá cenu a zároveň vyvolává pokušení je padělat.
Padělky pocházejí zejména z Asie, ale distribuují se do celého světa, kde velmi málo lidí opravdový vltavín pozná, a toho padělatelé zneužívají. K napodobení vltavínů se používá obyčejné zelené sklo, opracované litím nebo lisováním do forem, poté obroušené či ofrézované a vyleptané žíravinou.
Typickými příklady falešných vltavínů jsou přívěsky v různých globálních e-shopech (ebay, etsy, wish…), zde vidíte několik produktů, které vypadají velmi podezřele:

Přírodní vltavíny jsou neopakovatelné, každý příroda vytvarovala jinak, každý má jinou skulptaci, podobně jako větve stromů nebo lidské otisky prstů. Je pak opravdu divné, když na fotografiích různých prodejců jsou vyobrazené přívěsky se stejnými „přírodními“ vltavíny. Vysvětlení je jednoduché: tyto „vltavíny“ byly vyrobené hromadně podle jednoho vzoru.
Už na první pohled mají nezvykle výrazně zelenou barvu (mezi smaragdem a olivínem) a velmi lesklý povrch. Je pravda, že vltavíny s lesklým povrchem existují, říká se jim „lakové“, ale jsou tak vzácné, že jako rarity končí ve sbírkách nebo v luxusních špercích. Rozhodně se neexportují po kilogramech do asijských manufaktur. O tom, že by některý z prodejců takových vltavínů znal lokalitu, ze které kameny pocházejí, nebo dovedl prokázat původ od českého dodavatele, už vůbec nemůže být řeč…
Objednali jsme si ze zvědavosti jeden takový přívěsek, abychom se přesvědčili, že to skutečně vltavín není. Toto nám do muzea přišlo:
 
Opravdu se jedná o kus obyčejného skla. Potvrdili nám to nezávisle na sobě i dva renomovaní soudní znalci – specialisté na drahokamy. (RNDr. Jaroslav Hyršl a RNDr. Radek Hanus, PH. D.)
Zakoupíte-li si vltavín v Muzeu vltavínů, máte nejen jistotu, že je pravý, ale budete také přesně vědět, kde byl nalezen. Ke všem vltavínům, broušeným i přírodním, dostanete certifikát o pravosti. Pokud naše kameny či šperky pořizujete jako dárek do zahraničí, certifikát Vám můžeme vystavit kromě češtiny i v angličtině či němčině, popř. ruštině.
Všechny vltavíny s hmotností nad 3 gramy, které projdou naší evidencí, zaznamenáváme do databáze včetně místa nálezu, přesné hmotnosti a fotografie. (Fotografie je pak přímo nalepena na certifikátu.)
Do konce roku plánujeme databázi sbírky Muzea zpřístupnit on-line.